sprawdź pogodę

nasłonecznienie

       

Polska to nie Hiszpania, ale...

Polska to nie Hiszpania. Racja, ale również
w naszych warunkach przez większość roku
nasłonecznienie jest na tyle mocne,
że można, a nawet należy je wykorzystać.

 

Najczęściej notowane wartości promieniowania słonecznego bezpośredniego w naszym kraju mieszczą się w granicach 600-800 [W/m2].
W najgorętszych okresach letnich wartość nasłonecznienia wynosi nawet do 1200 W/m2. Oczywiście im bardziej na południe tym warunki nasłonecznienia są lepsze.

 


 

naprawdę warto!

W okresie przejściowym (październik – marzec)
oszczędności, jakie przyniosą kolektory, będą
niższe niż w okresie letnim, kiedy słońca jest
o wiele więcej. Wszystko zależy od warunków
pogodowych. Zdarzają się mroźne, lecz bardzo
słoneczne zimy, a w takich warunkach, np. kolektory próżniowe CPC są bardziej efektywne od pozostałych. Łatwo absorbują ciepło i dzięki izolacji w postaci próżni nie tracą energii na zewnątrz.

 

Uzyski mogą być niższe niż w lecie, ale w jakimś stopniu zawsze uda nam się coś zaoszczędzić. Na przykład, jeżeli temperatura wody w sieci ma około 10 stopni Celsjusza, energia słoneczna pomoże nam podgrzać ją z 10 st do 30 st. Podstawowe źródło energii takie jak gaz, olej, elektryczność uruchomione zostanie na krótki okres ‑ tylko po to, żeby podgrzać z 30 st do np. 40 st, czyli standardowej temperatury kąpieli. Bez kolektorów piec musiałby podgrzewać wodę nie od 10 stopni, lecz o 30 stopni Celsjusza (z 10 do 40 st). Krótka praca
– niskie zużycie paliwa

 


 

jak słońce świeci w Polsce?

Warunki meteorologiczne w Polsce charakteryzują się bardzo nierównomiernym rozkładem promieniowania słonecznego w cyklu rocznym. 80% całkowitej rocznej sumy nasłonecznienia przypada na sześć miesięcy sezonu wiosenno-letniego (od początku kwietnia do końca września). Czas aktywności słońca w zimie skraca się do 8 godzin dziennie, zaś w lecie w miesiącach najbardziej słonecznych osiąga 16 godzin.

 

zobacz_mape_naslonecznienia.jpg

menu aktywne