sprawdź pogodę

energia wiatrowa

 

wiatr w Polsce

 

 

 

wiatr to poziomy ruch powietrza...

Wiatr to poziomy ruch powietrza. Wywołuje go
różnica ciśnień i temperatury mas powietrza
w różnych punkach kuli ziemskiej.
Naturalna cyrkulacja jest efektem wyrównywania ciśnienia pomiędzy masami powietrza atmosferycznego o innej temperaturze.
Im większe różnice, tym szybszy ruch powietrza, a więc i mocniejszy wiatr. Siła wiatru, jego intensywność, kierunek, zmienność w czasie, okresowość to wynik wielu skomplikowanych procesów zachodzących w atmosferze pod wpływem m.in. promieniowania słonecznego, ruchu obrotowego Ziemi, pozycji Księżyca, czy układu prądów morskich.

 

Naturalną potężną moc przemieszczających się mas powietrza można wykorzystywać za pomocą wiatraków. O tym, gdzie je instalować oraz jak duże powinny być wiatraki, decyduje tzw. wietrzność. Dla energetyki wiatrowej najbardziej korzystne są obszary, na których wiatr wieje ze średnią siłą (nie za mocno i nie za słabo,
czyli w granicach od około 2,5 m/s do 36 m/s) za to w miarę jednostajnie. Oczywiście, im silniejszy wiatr, tym większy potencjał mocy. Optymalna prędkość wiatru dla elektrowni wiatrowych wynosi 12-15 m/s.

 

strefy energetyczne wiatru w Polsce...

Polska leży w obszarze wiatrów umiarkowanych. Warunki szczególnie sprzyjające dla instalowania wiatraków są na Wybrzeżu, zwłaszcza w rejonie wyspy Wolin, a także na Suwalszczyźnie. Na pozostałym obszarze średnie warunki wiatrowe są na ogół korzystne, lub bardzo korzystne.

 

strefy energetyczne wiatru w Polsce - mezoskala

żródło: IMGW

 

W Polsce 60% wiatrów wieje z zachodu, dlatego strefy wietrzności mają układ równoleżnikowy. Położenie geograficzne sprawia, że średnia siła wiatru jest bardzo zróżnicowana i zależna od pory roku. Potencjał energetyczny wiatru wzrasta w miesiącach chłodnych, a latem – maleje. Jest zatem odwrotnie proporcjonalny do możliwości wykorzystania energii słonecznej.

menu aktywne