sprawdź pogodę

aktualności

 

Miastko z kolektorami Watt

 

W Miastku (woj. pomorskie) rozpoczyna się montaż zestawów solarnych Watt. Od 9 listopada na budynkach mieszkańców, którzy biorą udział w programie „Energia odnawialna – instalacje solarne dla mieszkańców Miasta i Gminy Miastko” zamontowanych zostanie pierwszych 48 zestawów kolektorów słonecznych. Do końca 2010 roku na dachach domów nadmorskiej miejscowości znajdzie się 139 kompletów paneli solarnych. Drugie tyle zestawów solarnych zostanie zainstalowanych do maja 2011.

 

Program termomodernizacji w Miastku zorganizowało Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze.
W sumie powstaje 279 instalacji solarnych za kwotę 3 milionów 16 tysięcy złotych. W ramach części gminnej projektu instalacja solarna będzie też podgrzewała wodę w budynku socjalnym boiska „Orlik” w Miastku.

 

– Wchodzimy nie w volkswagena, a w mercedesa – twierdzi Aleksander Szopa, prezes Miasteckiego Towarzystwa Gospodarczego. – Montowane systemy solarne są bardzo wysokiej jakości. Osiągają efektywność 85 procent, najwyższą w tej chwili na świecie, potwierdzoną europejskim certyfikatem Solar Keymark – podkreśla Aleksander Szopa.

 

Montaż kolektorów słonecznych w Miastku prowadzi firma Envirotech z Poznania. Szczegółowy harmonogram prac montażowych solarów na poszczególnych domach i ulicach można znaleźć na www.mtg.miastko.pl.

 

Zarząd MTG zapowiada, że to nie jedyny ekologiczny projekt, jaki zrealizuje w gminie. – Planujemy uczynić z gminy Miastko pomorskie centrum energii odnawialnej. Kolejne nasze plany to m.in. wiatraki przydomowe, które mają produkować energię czy też pompy ciepła. Chcemy, aby każdy poczuł, że Unia Europejska rzeczywiście nam pomaga – mówi Tomasz Borowski, jeden z założycieli MTG.

 

 

  Watt_Miastko-minipx.jpg

Kolektory słoneczne Watt dla Miastka prezentuje Aleksander Szopa, prezes MT.

 

08.11.2011 (mz/miastko24.pl/sm)

menu aktywne