sprawdź pogodę

aktualności

 

6 tysięcy dotacji na kolektory

 

5,9 tysięcy złotych dopłaty na kolektory słoneczne otrzymali przeciętnie w 2010 roku inwestorzy, którzy zamontowali zestawy solarne.

 

Dopłat do kredytów bankowych na nowe instalacje słoneczne udziela od kilku miesięcy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW pokrywa nawet 45 procent kosztów kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Program dotacji został ogłoszony w czerwcu, ale faktycznie ruszył w sierpniu.

Wnioski o dofinansowanie złożyło już ponad 2,5 tysiąca osób i wspólnot mieszkaniowych. Udzielające kredytów banki wystąpiły przed Bożym Narodzeniem 2010 o 8,2 mln zł dotacji do 1,4 tysiąca wniosków – informuje PAP.


NFOŚiGW oblicza, że średni koszt dotowanych instalacji solarnych sięga 13,2 tysiąca złotych. Oznacza to, że właściciele budynków instalujący kolektory wydają około 2,3 tysiąca złotych za metr kwadratowy kolektorów. Typowy zaś zestaw solarny ma 6 metrów kwadratowych.
Do składania wniosków o kredyt na zakup i instalację urządzeń, które przetwarzają energię słoneczną na ciepło zachęca rzecznik NFOŚiGW Witold Maziarz. Fundusz przeznaczy na dopłaty 300 mln złotych do 2014 roku.

Kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych udziela sześć banków, które podpisały porozumienie w tej sprawie z Funduszem. Liderem jest Bank Polskiej Spółdzielczości. Złożono w nim do tej pory 1200 wniosków, z czego 1100 zaopiniowano pozytywnie. 705 wnioskodawców otrzymało dotację do kolektorów o łącznej powierzchni ponad 4000 metrów kwadratowych. - Kwota udzielonych kredytów to 9 mln zł, a dotacja 4 mln zł - powiedziała PAP Ewelina Błaszczyk z biura reklamy i public relations BPS.


Ponad 800 wniosków na zakup i instalację kolektorów słonecznych otrzymał od połowy lipca 2010 roku Bank Ochrony Środowiska. Według rzecznika banku Piotra Lemberga łączna kwota wniosków na Słoneczny EKOkredyt BOŚ przekroczyła już prawie 11,7 mln zł.
Trzeci pod względem liczby wniosków - Gospodarczy Banku Wielkopolski - przed świętami miał 362 wniosków na ponad 5 mln zł i prawie 2,2 mln zł dotacji - poinformowała PAP Ewa Gosiewska z Departamentu Marketingu GBW. Bank podpisał już 280 umów na łączną kwotę 3,9 mln zł i prawie 1,7 mln zł dotacji NFOŚiGW - dodała Ewa Gosiewska.

(PAP)
   

 

 

 

menu aktywne